जाैकाे प्रभावकारी स्वस्थ्य लाभहरु

जौ सब भन्दा व्यापक रूपमा खपत हुने अन्न आहार हो । यो बहुमुखी अन्नमा केही लचक स्थिरता र थोरै बदामको स्वाद हुन्छ जसले धेरै खानालाई पूर्ण बनाउछ। यो धेरै पोषक तत्वहरूमा पनि धनी छ र केही प्रभावशाली स्वास्थ्य लाभहरू यसमा हुने गर्दछ, सुधार पाचनमा सुधार र तौल घटाउने देखि कम कोलेस्ट्रोल स्तर र हृदय स्वस्थ राख्दछ । जौको स्वास्थ्य लाभ :

१ धेरै लाभदायिक पाेषक तत्वहरु

जौमा भिटामिन, खनिज र अन्य लाभदायक तत्व हुन्छ । जौ विशेष गरी फाइबर, मोलिब्डेनम, मैंगनीज र सेलेनियमको स्रोत हो। यसमा राम्रो मात्रामा तामा, भिटामिन बी १, क्रोमियम, फास्फोरस, म्याग्नेशियम र नियासिन पनि हुन्छ। जौ क्यान्सर र हृदय रोगको कम जोखिमसँग सम्बन्धित एन्टिऑक्सिडन्टहरूको समूहकाे स्राेत हाे। जे होस्, सबै सम्पूर्ण अन्नहरू जस्तै, जौमा एन्टिन्यूट्रियन्टहरू हुन्छन्, जसले तपाईंको शरीरको पाचन र पोषक तत्वलाई मजबुद बनाउदछ। ।

२ भाेक कम गर्दछ र वजन कम गर्न मद्दत गर्दछ

जौले भोक कम गर्न सक्छ र पूर्णताको भावना लाई बढावा दिन सक्छ । यसले वजन घटाउन मद्दत गर्दछ। जौले यसको उच्च फाइबर सामग्रीको माध्यमबाट भोक कम गर्दछ। बिटा-ग्लूकन भनेर चिनिने घुलनशील फाइबर विशेष गरी सहयोगी हुन्छ। यसमा हुने बीटा-ग्लूकन जस्ता घुलनशील फाइबरहरू तपाईको पेटमा जेल जस्तो तत्त्वको रूपमा प्रवृत्ति गर्दछ, जसले पाचन र पोषक तत्वहरूको अवशोषणलाई ढिलो बनाउँदछ। बदलेमा, यसले तपाइँको भाेकलाई रोक्छ र पूर्णतालाई बढावा दिन्छ । भोक र खानपान कम गर्नका लागि सबैभन्दा प्रभावशाली प्रकारको फाइबर यसमा हुन्छ ।
अघुलनशील र घुलनशील फाइबर सामग्रीले पाचन सुधार गर्दछ

३ अघुलनशील र घुलनशील फाइबर सामाग्रीले पाचन सुधार गर्दछ

जौले तपाईंको आन्द्राको स्वास्थ राख्दछ । यसले कब्जियतको समस्या कम गर्दछ । केही महिलाहरूमा गरिएको चार हप्ताको परिक्षणमा, अधिक जौ खाँदा आन्द्रा कार्य सुधार भएकाे भेटिएकाे छ । अर्कोतर्फ, जौको घुलनशील फाइबर सामग्रीले मैत्री आंत ब्याक्टेरियाहरूको लागि भोजन प्रदान गर्दछ, जसले, फलस्वरूप, छोटो श्रृंखलाका फ्याट्टी एसिड उत्पादन गर्दछ। अनुसन्धानले देखाउँदछ कि छोटो श्रृंखलाका फ्याट्टी एसिडहरूले पेटका कोषाहरूलाई खुलाउन सहयोग गर्दछ, ईन्टरलेबल बोवेल सिन्ड्रोम (आईबीएस), क्रोनज रोग र अल्सरिएट कोलाइटिस जस्ता आंत्र विकारहरूका लक्षणहरू सुधार्न कम गर्दछ।

४ पित्तालासहरु राेक्ने र पित्ताशाय सर्जरीकाे जाेखिम कम गर्दछ

जौको उच्च फाइबर सामग्रीले पित्त ढुंगालाई रोक्न मद्दत गर्दछ। पित्तस्थलहरू ठोस कण हुन्छन् जुन तपाईको पित्ताशयमा कलेजोमुनि रहेको सानो अंग हुन्छ। पित्ताशयको पित्तले पित्त एसिड उत्पादन गर्दछ जुन तपाईंको शरीरले बोसो पचाउन प्रयोग गर्दछ। धेरै जसो केसहरूमा पित्त ढुंगाले कुनै लक्षणहरू निम्त्याउँदैन। यद्यपि, समय समयमा, ठूलो पित्त   तपाईको पित्ताशपिकाको नलीमा पस्न सक्छ, यसले तीव्र पीडा निम्त्याउँछ। यस्ता अवस्थाहरूमा अक्सर पित्ताशोषक हटाउन शल्यक्रिया गर्नु पर्छ। जौमा पाइने अघुलनशील फाइबरको प्रकारले पित्ता ढुंगाको गठन रोक्न र पित्ताशक्ति सर्जरीको सम्भावना कम गर्न मद्दत गर्दछ। एक वर्षे अवलोकन अध्ययनमा, अत्यधिक मात्रामा फाइबर सेवन गर्ने महिलाहरूमा कम पित्ता ढुंगाको विकास हुने सम्भावना कम थियो। यो लाभ खुराक सम्बन्धित देखिन्छ । अर्को अध्ययनमा मोटोपना व्यक्तिलाई दुई द्रुत तौल घटाउने आहारमा राखिएको थियो - एउटा फाइबरयुक्त र अर्को प्रोटीनमा। द्रुत वजन घटाउँदा पित्ता ढुंगाको विकासको जोखिम बढ्न सक्छ। पाँच हप्ता पछि, फाइबर युक्त आहारमा सहभागीहरू प्रोटीनयुक्त डाइटभन्दा स्वास्थ्यकर पित्ताशय बिराउनेहरू भन्दा तीन गुणा बढी सजिलो थिए।

५ हृदय राेगकाे जाेखिम कम गर्दछ

जाै लगातार राम्रो हृदय स्वास्थ्य संग जोडिएको छ। त्यसकारण, यो अचम्म मान्नुपर्दैन कि नियमित रूपमा तपाइँको खानामा जौ थप्नाले हृदय रोगको जोखिम कम गर्दछ। किनभने जौले केही जोखिम कारकहरू कम गर्न सक्दछन् र “खराब” एलडीएल कोलेस्ट्रॉलको स्तर घटाउनुका साथै जौको घुलनशील फाइबरले रक्तचापको स्तरलाई तल ल्याउन सक्छ । वास्तवमा, अनियमित नियन्त्रण अध्ययनहरूको भर्खरको समीक्षाले देख्यो कि औसत दिनको ८.५ ग्रामको घुलनशील फाइबरको मात्राले रक्तचाप घटाउन सकिन्छ। उच्च रक्तचाप र उच्च LDL कोलेस्ट्रॉल हृदय रोग को लागी दुई ज्ञात जोखिम कारक हो। यसैले, तिनीहरूलाई कम गर्नाले तपाईंको हृदयलाई बचाउन सक्छ।

६ म्याग्नेशियम र घुलनशील फाइबर मधुमेह विरुद्ध रक्षा गर्न सक्छ

जौले तपाईको मधुमेह हुने जोखिमलाई कम गर्न सक्छ । रगतमा चिनीको मात्रा कम गरेर र ईन्सुलिन स्राव सुधार गरेर। यो आंशिक रूपमा जौको धनी म्याग्नीशियम सामग्रीको कारणले खनिज हो जसले इन्सुलिन उत्पादन र तपाईंको शरीरको चिनीको प्रयोगमा महत्त्वपूर्ण भूमिका खेल्छ। जौ घुलनशील फाइबरमा पनि धनी छ । तपाईंको रगतमा चिनीको अवशोषणलाई ढिलो बनाउँदछ। अनुसन्धानले देखाउँदछ कि जौको ब्रेकफास्टले रगतमा चिनी र इन्सुलिनको स्तरमा ओट्स जस्ता अन्य सम्पूर्ण अनाज समावेश हुने ब्रेकफास्टको तुलनामा कम अधिकतम वृद्धि प्रदान गर्दछ ।

७ काेलन क्यान्सर राेक्न मद्दत गर्दछ

सम्पूर्ण अन्नमा समृद्ध आहार सामान्यतया धेरै पुरानो रोगहरूको कम सम्भावनासँग जोडिएको हुन्छ । जौको उच्च फाइबर सामग्रीले  क्यान्सरकाे केन्द्रीय भूमिका खेल्छ। यसको अघुलनशील फाइबर खाद्यान्नले तपाईंको पेटलाई सफा छिट्टै गर्न मद्दत गर्दछ, जुन कोलन क्यान्सरको बिरूद्धमा विशेष रूपमा सुरक्षात्मक देखिन्छ। जौमा फेला परेका अन्य यौगिकहरू सहित एन्टिआक्सिडन्टहरू, फाइटिक एसिड, फेनोलिक एसिडहरू र स्यापोनिन्सले क्यान्सरबाट बचाउन सक्छ ।