सातुका विशेषता, स्वस्थ जीवनकाे लागि पाैष्टिक वरदान ।

सातु परम्परागत आहार हो जुन परापुर्बकाल देखि नै उपयोग गर्दै आएको पाईन्छ । आजभोलिका दैनिक उपोयोग आहारहरुको तुलनामा यो निकै नै स्वस्थ, पाैष्टिक र लाभदायिक हुने गर्दछ। यसका फाईदाहरु :

१) वजन व्यवस्थापन

सातुमा प्रोटिनको मात्रा प्रशस्त हुन्छ । १०० ग्राम सातुले लगभग २० ग्राम भेगन प्रोटीन प्रदान गर्न सक्छ जसले मांसपेशिको बृद्धि र मर्मतमा मद्दत गर्दछ। यसकाे सेवनले शरीरमा शक्ति बढाउनुका साथै तौल प्रबन्धनमा सहायता गर्दछ।

२) चर्को तापमा शरीरलाई शितल बनाउँदछ

तपाईं चर्को गर्मीमा सुस्त र थकित हुँदा गर्मी र चर्को तातोपन सजिलै बाहिर निकाल्न सातुले सहयाेग गर्दछ। यो प्राकृतिक र पोषण युक्त शर्बत तपाईंको मनपर्ने शर्बत बन्न सक्छ। यसले तपाईंलाई केहि समयमै तुरुन्तै हाइड्रेट गर्न सक्छ र शारीरकाे सक्रियता बढाउदछ। फाइबर, कार्ब्स र विभिन्न भिटामिन र खनिजहरूको ठूलो मात्राको सहयाेगले यसले तपाईंलाई चर्को तापमा पनि निरन्तर शीतल राख्न मद्दत गर्दछ।

३) पाचन प्रक्रियामा सहज बनाउँदछ

सातु अघुलनशील फाइबरको एक ठूलो मात्राले भरिएको छ जुन तपाईंको पेटलाई अरू केही जस्तो लाभान्वित गर्न सक्छ। सातुको सेवनले तपाईको बृहत्तर निकास मात्र सफा गर्दैन तर कब्ज, ब्लोटिंग, एसिडिटी जस्ता केही समस्याहरू कम गर्न मद्दत पुर्‍याउँछ र पेटमा जलन र जलेको समस्याबाट राहत प्रदान गर्दछ।

४) ब्लड सुगर लेबललाई सन्तुलन गर्दछ

सातु मधुमेह रोगीहरूको लागि वरदान हुनसक्दछ किनकि यसकाे ग्लाइसेमिक सूचकांक कम छ र यसको उच्च फाइबर सामग्रीले चिनीको स्तरमा जाँच राख्छ। यसले उच्च कोलेस्ट्रोल स्तर कायम राख्न मद्दत गर्दछ।

अन्य गुणहरू:

यो ग्लूटेन रहित छ जसले महिलाहरुको महिनावारीको समयमा शरीरमा तागत र स्फुर्ति बढाउँदछ । यसमा मैग्नीशियम र क्याल्सियम समावेश हुने गर्दछ जुन हड्डीको स्वास्थ्यको लागि उत्कृष्ट हो ।

तपाईंको खानामा सातु समावेश गर्ने तरिकाहरू
सत्तु धेरै तरीकामा प्रयोग गर्न सकिन्छ जस्तै लड्डू र पराठा। यद्यपि सातु शर्बत यसको उपभोग गर्न सबभन्दा सजिलो तरीका हो। तपाईं यसलाई सजीलै केहि मिनेटमा तयार गर्न सक्नुहुन्छ । यसले समग्र स्वास्थ्यकाे कल्याणको लागि चमत्कार गर्न सक्छ। तपाई दिनको कुनै पनि समय सातुकाे सेवन सक्नुहुन्छ।